Táncos öltözet


Tisztelt Szülők!

Összegyűjtöttük egy csokorba azokat a fontos tudni- és tennivalókat, amelyek lehetővé teszik a derűs készülődést. Az eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy van erre igény. Ha valaki az itt felsorolt dolgokkal eddig is tisztában volt, az tekintse ezt a levelet megerősítésnek, hogy jól teszi a dolgát. Aki pedig eddig nem így tette, az ne kritikának fogja fel, hanem segítségnek, fontos útmutatónak, ami a csoport és a saját gyermekének érdekeit szolgálja.

Részletes fellépési útmutató
  • Előadás előtt fél órával már ne egyen, igyon a gyermek, előadás közben sem, mert az ugrálás, intenzív mozgás nem tesz jót a gyomornak, ha az teli „vagyon”.
  • Előadás közben rágózni nem szabad, egyrészt minden látszik a nézőtérről, másrészt nem mer énekelni, akinek a szája rágóval van tele. A félrenyelés veszélye is fennáll.
  • Fellépés előtt vegyék le a gyermekről az órát, nyakláncot, fülbevalót, karkötőt. Ezeket érdemes otthon hagyni, mert így biztosan nem veszik el az öltözködés során.
  • A viselethez nem illik a színesre festett köröm, a tetoválás és a piercingJ sem. Ezeket távolítsuk el fellépés idejére.

  • Mindig kérdések merülnek fel a hajviselettel kapcsolatban is. A fiúk haja legyen rövidre vágott, tiszta. A lányok haját úgy fonják be az előadás előtt, hogy a frufru ne látszódjék. Erre a legjobb megoldás a haj színéhez hasonló árnyalatú hullámcsat használata. Fellépéskor a haj megtűzésére ne használjunk színes, feltűnő csatokat, mert nem mutat szépen a színpadon. A hajat lehet simán vagy parasztfonással befonni. Ha rövidebb a gyermek haja, akkor először egy vagy két copfba is beköthetjük, majd ezt követően fonjuk be szorosan. Fontos, hogy mozgás közben se bomoljon szét a fonat. A frissen mosott haj nagyon csúszik, nehezen fonható, ezért a fellépés előtti néhány napban ne mosson hajat lányának. A fonatot lehetőleg fekete befőttes gumival kössük össze, ne színesekkel. A szalag megkötésekor pedig ügyeljünk arra, hogy a gumit teljesen eltakarjuk.
  • A szalag hossza érjen le lehetőleg a szoknyáig, de semmi esetre sem lehet hosszabb a szoknya hosszánál. A szalag színe lehet fehér, rózsaszín, piros, világoskék. Szélessége 3-4 cm. Végeit vágják fecskefarkúra, majd pörköljék meg enyhén gyufa lángjával a vágás helyét, hogy ne bomoljon ki. Ez a műszálas szaténszalagoknál nagyon jól beválik, de legyünk óvatosak, mert van olyan szalag is, amely lángra lobbanhat.
  • A hullámcsatokat, egy saját fésűt, ami bontásra alkalmas, több fekete befőttes gumit, és a szépen feltekert szalagot (szalagokat) legjobb együtt tartani egy tasakban, zacskóban, hogy fellépés előtt csak a táskába kelljen tenni. Fontos, hogy egészségügyi okokból mindenki gondoskodjon saját fésűről. A kész frizurát lehetőleg rögzítsük hajlakkal is.
Ezeket az apró kellékeket egyszer kell beszerezni, ha gondosan megőrizzük őket, vigyázunk rájuk, előadás után összeszedjük, és visszatesszük az állandó helyükre, akkor sokáig tudjuk még használni őket.
  • A lányok (kicsik is, nagyok is) minden szerepléskor fontos, hogy fehér, nem mintás, nem tanga szabású bugyit viseljenek a harisnya alatt. A szűk alsót se hagyjuk otthon! Ez kerül közvetlenül a harisnya fölé, megakadályozza, hogy erős forgásnál kilátszódjon a bugyi.
  • A kisebbek a blúz alá fehér színű topot vagy trikót vegyenek, a nagyobbak fehér vagy testszínű melltartót.
  • A fehér harisnya lehetőleg erősebb: 15 vagy 20 denes legyen, de lehet fehér pamutharisnya is. Az a tapasztalatunk, hogy a műszálas, elasztikus harisnyák szebben mutatnak a lábon. Kérjük, hogy üvegszálas fehér harisnyát ne vásároljanak a fellépésekhez.
  • A lábbeli gondozása is szükséges minden fellépés előtt, a csatos bőrcipő és a csizma is kipucolva, fényesítve az igazi. A lakkcipőt, műbőrcipőt csak portalanítsuk nedves ruhával.
  • Fellépés előtt egy-két héttel érdemes megnézni, hogy nem nyom-e a cipő, csizma, nincs-e olyan hibája, ami megakadályozza a benne való fellépést. Ha gond van, forduljanak hozzánk, hogy tudjunk intézkedni, javíttatni, cserélni.
  • Vannak olyan darabok, amelyek akkor állnak igazán jól, ha időnként kikeményítjük őket. Ilyenek: az alsó szoknyák, a fehér rakott szoknya (bakonyi), a fiúk bő szárú gatyája és a rimóci kendő.



A fellépő ruhák gondozása:
Alsó szoknyák: Először gondosan mossuk és centrifugázzuk ki a szoknyákat! Keverjünk el 1-1,5 flakon folyékony tartós keményítőt (pl. Opart, Texor, Miss Texi) kb. fél lavór vízben. Fogjuk a szoknya derékrészét a kezünkbe, majd annyira mártsuk bele az oldatba, hogy csak a csípő magasságáig érje a keményítős folyadék a szoknyát. Kb. 25-30 percig tartson ez az áztatás. Azért fontos, hogy a derékrészt ne keményítsük, hogy a gyermek derekát ne törje a használat során a szoknya.
Udvarra vagy kád fölé akasztva csepegtessük ki a felesleges vizet a szoknyából, majd hagyjuk félig megszáradni. Célszerű félig nedvesen vasalni fodorról fodorra. Teljes száradás után szabad csak zsákba tenni, hogy elkerüljük a szoknya bedohosodását.
Bakonyi rakott szoknya és kötény: Csak nagyon indokolt esetben mossuk ki! Vasalás előtt bizony a legpraktikusabb lefércelni a rakásokat, hogy vasalás közben ne csússzanak el a helyükről az élek. Ha harisnyába húzva tároljuk, szereplés után gondosan visszaigazítva a rakásokat a helyükre, akkor sokáig nem lesz szükség ennek a szoknyának az újra mosására, vasalására.
Rimóci vállkendő: Ebben az évben kapták ki a nagylányok. Szükséges mosás előtt szétbontani a kendő berakását, csak pár öltéssel rögzítették. Ez a kendő akkor lesz igazán szép, ha enyhe keményítős oldatban áztatjuk a centrifugálást követően, majd lecsepegtetve szárítjuk, félnedvesen vasaljuk. A rakásokat nem kell belevasalni, a kendő felkötésekor majd ügyesen összerendezzük a redőket.
Rimóci blúz (keresztszemes hímzés a z ujja részen): Ebben az évben kapták meg a lányok.
A színes hímzés miatt csak alacsony hőfokon, óvatosan mosható. Csak az ujját kell vasalni, a többi rész nem fog látszani. Nem kell keményíteni.
Rimóci pliszírozott szoknya: Harisnyában tároljuk. Eredetileg a hosszú kötény viselése miatt nem volt összevarrva a pliszírozott szoknya eleje. Nyugodtan Önök is szétbonthatják, hogy ne kapjon fel a szoknya. Az előadás idejére  rögzíthetjük egymáshoz a szoknya széleit biztostűvel.
Felső szoknyák, blúzok, fekete nadrág, mellények vasalása:  Általában ezek a ruhadarabok nem igényelnek
keményítést, de fellépés előtt a vasalásukra nagy gondot kell fordítanunk. Az egyes darabokat az anyag belső oldalán, óvatosan vasaljuk. Különösen figyelni kell az Álomvarázs ruhákra, mert ezek sérülékenyebbek: alacsonyabb hőfokra vegyük vissza a vasalót. A selyemszalagok is könnyen olvadnak, egyes viseletek kötőjeként, rátétmintaként találkozhatunk ezzel az anyaggal.
Fekete hímzett kötény: A rimóci viselethez tartozik. Sajnos nincs meg valamennyi kötény, pótolni sem tudjuk ilyen rövid idő alatt. Kérjük Önöket, hogy nézzenek körül otthon, hátha egyik alkalommal, amikor a Bódi Mária Magdolna tiszteletére rendezett ünnepségen viselték a gyerekek, akkor otthon maradt. Segítségüket köszönjük.
Szoknyák rögzítése:
Különösen fontos, hogy előadás közben ne essen le a szoknya, de az sem szép látvány, amikor a felső szoknya alól kilóg itt-ott az alsó. Kössük fel stabilan. Ha nem megy, akkor kérjenek egymástól segítséget, hiszen nagyon sokan már nagy gyakorlatra tettek szert ezen a területen. Az sem szép, ha a felső szoknya jóval hosszabb az alsónál, ilyenkor pié varrásával tudunk rövidíteni a szoknya hosszán, amit idővel ki is tudunk engedni, ha szükséges.
Köszönöm, hogy „meghallgattak”, s végül néhány konkrét információ a karácsonyi műsorral kapcsolatban. Az alsó tagozatosok két számmal lépnek fel, a Karácsonyi népszokásokkal és a Mezőföldi táncokkal. A felső tagozatosok a Rimóci táncokat mutatják be. A végleges sorrend még nincs meg, de időben elmondjuk a szükséges információkat.

Milyen ruha kell hozzá?

Fiúknak: fekete nadrág, fekete mellény, csizma, fehér ing

Lányok-Rimócihoz: alsó szoknyák, rimóci pliszírozott szoknya, fekete hímzett kötény, rimóci blúz (keresztszemes ujjú), fekete mellény, fehér vállkendő, fehér harisnya, fekete cipő

Lányok-Mezőföldihez: alsó szoknyák, kékfestő szoknya, fehér kötény (újat kapnak), hosszú ujjú fehér blúz, fehér harisnya, fekete cipő

Lányok-Karácsonyi népszokásokhoz:  Fehér szoknya, fehér kötény, fehér hosszú ujjú blúz, fehér harisnya, fekete cipő. A nagylányokat is szívesen fogadjuk ebben a számban, hófehérbe öltözve.


Támogatásukat köszönöm és nagyra értékelem. Mindenkinek örömteli felkészülést és sok-sok kitartást kívánok!

Tisztelettel: Pintér Katalin

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése